Wydarzenia

Wernisaż wystawy fotografii Fotoskupiny K4


2019-04-25

Zapraszamy wystawa dostępna do 24 czerwca.

  • Wernisaż wystawy fotografii Fotoskupiny K4

Wernisaż wystawy fotografii Fotoskupiny K4

9 maja, godz. 18.00

Wernisaż wystawy czarno- białych zdjęć orłowskich fotografów - Miroslav Brziák, Pavla Herzánová, Pavel Brádka i Radim Golka - ze Stowarzyszenia Fotoskupinie K4.

Wystawa dostępna do 24 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00.

Wstęp wolny.

 

Fotoskupina K4 to stowarzyszenie fotografów orlowskich, których łączy przede wszystkim przyjaźń i zamiłowanie do klasycznej fotografii czarno-białej.

Początki działalności stowarzyszenia sięgają roku 2007, kiedy to członkowie grupy wzięli udział w polsko- czeskim plenerze graficzno- fotograficznym „Kopalnia Sztuki Pogranicza“, organizowanym przez Industrialne Centrum Kultury przy współudziale Domu Kultury miasta Orlová. Tematyka pleneru dotyczyła architektury przemysłowej w regionie przygranicznym. Od tego czasu działalność stowarzyszenia nadal skupia się na tematyce górniczej. Grupa K4 kilkakrotnie uczestniczyła w podobnych przedsięwzięciach. Jednym z głównych projektów była fotografia zabytków kultury miasta Fulnek. Powstałe w ramach tego projektu zdjęcia są używane do promowania miasta i zostały wykorzystane w kalendarzu miejskim. Innym ważnym projektem był udział w plenerze plastyczno- fotograficznym „INDUSTRIAL IS BEAUTIFUL” organizowanym przez Industrialne Centrum Kultury w 2018 r. Powstałe w ramach pleneru prace prezentowane były w Polsce, Czechach i na Słowacji. Grupa ściśle współpracuje również z Domem Kultury Orlová.

 

„Fotoskupina K4“ je sdružením orlovských fotografů, které spojuje v prvé řadě přátelství a to, že ve své volné tvorbě preferují klasickou černobílou fotografii. Každým rokem připravují jednu premiérovou výstavu převážně se stejným tematickým obsahem. Kromě toho se ale také každý věnuje i svým vlastním tématům.

Počátek činnosti sdružení se datuje rokem 2007 a tehdejší společnou účastí na česko-polském výtvarném plenéru pro výtvarníky všech směrů, se zaměřením na ztvárnění historických průmyslových objektů v pohraničním regionu, které společně pořádaly kulturní domy v Orlové a města Rybnik v Polsku. Od té doby se tématu šachet a pozůstatků hornictví v regionu nadále věnuje. Podobných plenérů se od té doby Fotoskupina K4 zúčastnila již několikrát. Jedním z velkých projektů bylo fotografování kulturních památek města Fulneku, ke kterému si je vybralo Kulturní centrum města. Tyto fotografie jsou využívány k propagaci města a byly použity i pro kalendář města. Úzká spolupráce je také s Domem kultury města Orlová a účast na akcích Města Orlová. Dalším větším projektem byla účast na malířském a fotografickém plenéru „INDUSTRIAL IS BEAUTIFUL-PRŮMYSL JE  KRÁSNÝ“, které organizovalo Industrialne Centrum Kultury w Rybniku - Niewiadomiu s následnou výstavou prací v Polsku i na Slovensku.

Členové fotoskupiny se však nevěnují pouze vystavování vlastních prací, ale společně navštěvují fotografické výstavy jak v regionu, tak třeba i v Praze, či ve Vídni.

 Galeria