Wydarzenia

Piosenki Niepodległe - koncert


2018-10-08

21 października, godz. 18.00

  • Piosenki Niepodległe - koncert

PIOSENKI NIEPODLEGŁE

KONCERT

wstęp wolny

Wielcy architekci polskiej niepodległości mają już swoje miejsca na pomnikach i w dostojnych pieśniach. Warto jednak pamiętać, że wolność rodzi się nie tylko na barykadach i we frontowych okopach. Wyrasta ona także z uśmiechu. Dojrzewa w codzienności. Owocuje piosenką, która zapada w pamięć, ciesząc kolejne pokolenia słodką melodią i życiową refleksją.

 

Na sztandarach wolności zabrakło cichych bohaterów – artystów, którzy swoją sztuką przynoszą wytchnienie w cierpieniu i  odkrywają sens w zwątpieniu. Pora zatem, aby przypomnieć ich Polakom. Pora, aby zaśpiewać pełnym głosem piosenki niepodległe. Nie wstydzić się radości i uciec od sztucznego patosu. Czas pokazać, że naszą niepodległość mierzy się ślicznymi, lirycznymi i wesołymi nutami. Nie bójmy się spojrzenia na przeszłość z uśmiechem.

 

Przypomnimy sobie Kaprala Szczapę – legendarnego legionowego wesołka i jego żartobliwe opowieści.  Odtworzmy atmosferę kabaretu Qui Pro Quo, którego artystów zapraszał do Belwederu sam  Marszałek Piłsudski, śmiejąc się z ich żartów i skeczy lub słuchając w uniesieniu Hanki Ordonówny. Zachwycimy się utworami Jerzego Petersburskiego - kompozytora i żołnierza Armii Generała Andersa. Poszukamy urody dawnych czasów w świecie muzyki i słowa.  

 

Nasz koncert to hołd dla artystów niepodległych. Niech to wydarzenie przyniesie nam uśmiech. Niech da radość. Niech zachwyci urodą wykonania i interpretacji. Artyści - razem z publicznością - chcą radośnie świętować 100 – lecie Naszej Niepodległości. Ten czas nadchodzi! Przeżyjmy go wspólnie i zapamiętajmy.

Zapraszamy!

 

Koncert przygotowali artyści Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro

Scenariusz: Witold Pelka

Reżyseria: Emilia Krzyżanowska

Kierownictwo Muzyczne: Krzysztof Kołodziej

Ruch sceniczny: Nadia Mazur

 

Skład:

Ewelina Sobczyk-sopran

Łukasz Kostka-baryton

Witold Pelka - prowadzenie koncertu

Agnieszka Dancewicz - skrzypce

Karol Grzeszczuk - akordeon

Justyna Służalec - fortepian

Krzysztof Kołodziej-gitara

Emilia Krzyżanowska-fortepian

Piotr Kucharz-kontrabas

Nadia Mazur-tancerka

wraz z udziałem wykonawców lokalnych

 

Koncert odbędzie się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu “Jesteśmy Wolni”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.