Wydarzenia

Miasto żyje. Magia ruchomej fotografii


2017-10-10

Wystawa fotografii otworkowej Sławomira Mielnika i Sławoja Dubiela

  • Miasto żyje. Magia ruchomej fotografii

w ramach VII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej

od 27 października

w galerii Industrialnego Centrum Kultury, ul. Mościckiego 15

 

Sławek Mielnik
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Fotografia oraz Fotografię na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Na co dzień pracuje jako fotoreporter- w latach 1999-2003 dla Gazety Wyborczej w Opolu, obecnie dla Nowej Trybuny Opolskiej. Jest współzałożycielem Fundacji 2.8 oraz współorganizatorem Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Sławoj Dubiel 
Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i Państwowego Studium Kulturalno- Oświatowego w Opolu (specjalizacja fotografia i film). Obecnie pracuje jako fotograf w Biurze Prasowym Politechniki Opolskiej. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zdobywając m. in. I nagrodę XV Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 2008 roku. Od 2000 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 2011 jest członkiem (współzałożyciel) Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8. Tworzy głównie czarno-białe fotografie przestrzeni postindustrialnych oraz klasyczne fotografie krajobrazu. Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymane w 2004 r. pozwoliło mu na realizację projektu: Kultura ludowa Śląska Opolskiego – zwyczaje i obrzędy. W 2007 r. z ministerialnego Funduszu Promocji Twórczości otrzymał kolejne stypendium, w ramach którego zrealizował cykle fotograficzne dokumentujące zabudowę Paczkowa i Byczyny.

 

OFFO 2017 to siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową. 

Celem OFFO jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika. W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. 

OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.Galeria